Tipes zselé technika lépései
Előkészítő szakasz
Az előkészületek -kézmosás
-fertőtlenítés (saját kezünkél is!)
-szárítás
-szemrevételezés
!A megfelelő előkészítés a műköröm tapadása szempontjából meghatározó. Bármilyen hiba a műköröm leválását, vagy még rosszabb esetben fennmaradás melletti levegősödését (és így körömbetegségek melegágyát) okozhatja.
A körömfelület legyen: tiszta, érdes, pormentes, zsírtalan és száraz. Ezt a következő módon érhetjük el:
- A régi lakkot eltávolítjuk (ha szükséges). Műkörömnél csak aceton-mentes lemosót használjunk, mert az aceton feloldhatja a tip-ragasztót és a porcelánt is.
- A természetes köröm szabadszél hosszát asszerint kell kialakítani, hogy milyen technikát alkalmazunk. Tip-es technikánál a lehető legrövidebbre (az illeszkedés pontossága miatt), sablonnál pedig a leghosszabbra (a hosszabb fel támaszkodás így nagyobb stabilitás érdekében) kell a hosszt meghatározni. Deformált körmöknél ez a szabály nem tartható mindig be.
- A szarupárkányt bőrfeltolóval hátratoljuk, a letapadt bőrdarabokat kaparóval alaposan lekaparjuk. Ezek fennmaradása esetén a műköröm itt fel fog válni. A bőrt csak annyira toljuk fel, hogy a körömház zárását ne veszélyeztessük és a lunula területét ne sértsük meg. A szarupárkány rugalmas, elhalt hám, ha (úgymond) hátragyűrjük egy bizonyos idő után visszasimul, így még egy kis „helyet csináltunk" a következő műveletekhez és a körömre tapadó elhalt hámsejteket jobban el tudjuk távolítani.
- Bolyhozás: A normál állapotban sima, fényes felületű természetes körömlemezt a megfelelő tapadás érdekében fel kell érdesíteni, mattítani. Ezt közepes finomságú reszelővel hosszában, a köröm növekedési irányában kell végezni. A körömbőr mellett is legyünk alaposak (íves ráborító mozdulatok). Az alaposság úgy ellenőrizhető, hogy ahol a felület fényes marad, ott nem végeztünk megfelelő munkát.
- portalanítás: A keletkezett port alaposan le kell kefélni egy erre alkalmas nem túl puha kefével. Az oldalsó körömsáncokat is alaposan ki kell portalanítani, mert ide könnyen be szokott ragadni, ehhez kell a kefe „durvasága" is. Portalanítás után ellenőrizzük újra a bolyhozás alaposságát (fénytelenséget).
- A fertőtlenítés, „zsírtalanítás", tapadás-elősegítés különböző előkészítő folyadékokkal történik. A legfontosabb két funkció (gombásodás megelőzése és vízelvonás) általában egy anyaggal elérhető. Ennek az anyagnak a neve a legtöbb gyártónál: Nail Prep. Létezik ecsetelős és spray formában (ez utóbbi egy kis szivacs- vagy papír-törlőlapkára fújva, a köröm ártörlésével használható, ez hatékonyabb, mint az ecsetes kenés). Nagyon fontos, hogy az anyag csak minimális mennyiségben nedvesítse a körmöt (az ecsetet jól le kell húzni), és hagyni kell időt a megszáradására.
Tip felhelyezése
- A megfelelő tip-et a természetes köröm formája és íveltsége alapján választjuk ki.
- A tip-nek nem szabad a körmöt övező bőrre rálógnia, s széltében a köröm teljes felületét takarnia kell.
- A körömágy hosszát csak maximum a feléig fedheti a tip (optimálisan a természetes köröm 1/ 3-a).
A tip-et buborékmentesen felragasztjuk a körömre.
- Ezután a tip-et tipvágóval a kívánt hosszúságúra vágjuk Mindezek után párhuzamot reszelünk, a körömöt megfeleő hosszúságúra és formájúra reszeljük, a tip és a természetes köröm közötti átmenetet reszelővel óvatosan elsimítjuk.reszeljük anélkül, hogy a körmöt megsértenénk.
- majd a tipet mattítjuk.
- A tip és a természetes köröm közötti átmenetet reszelővel óvatosan elsimítjuk.Utolsó lépésként a körmöt portalanítjuk, még mielőtt a zselét a további lépésekben felvinnénk
.
Építő szakasz
A zselé tapadását elősegíthetjük tapadásjavító Bonder géllel.(IBD) Ha ezt használjuk, kenjük egészen vékonyan, sőt egy törlőlapkával vékonyítsuk el, amennyire lehet.
- vigyünk fel egy vékony réteg zselét (alapozó réteg) és egy percig lámpázzuk
- A fedő zselé felvitelét mindig egy vékony réteg felkenésével kezdjük. Ennek a vékony zselé rétegnek a felkenésével azt a célt szolgáljuk, hogy a rá kerülő vastag rétegnek megadjuk a körömlemez széleihez való terülési, „szétfolyási" határait. Ameddig a vékony réteget húzzuk, addig fog terülni a vastag réteg is, ezért fontos a széleknél a vékony réteg határának gondos kihúzása (nem érhet a bőrredőkhöz!).
- Ezután az ecsetre egy nagyobb zselé-mennyiséget véve elkészítjük a vastag réteget úgy, hogy a körömlemez széleinél legyen a legvékonyabb és a köröm belseje felé haladva vastagodjon. Csúcspontját (C ív közepe) a körömlemez felénél érje el mind hossz-, mind keresztirányban. Ha az ív lapos és vékony, akkor a gerincvonalra (hosszirányú felezővonal) folyassunk végig még egy zselé „csíkot". Ha a zselé vastagság elegendő, de az ív lapos, a vendég kezének lefelé fordításával a zselé képes önmagát lefelé húzva a C ívet korrigálni. (A bőrhöz érő zselét narancsfa pálcával onnan el kell távolítani.) Ezt a vastag zselé réteget 2-3 percig kell U.V. lámpázni.
A megkötött zselét a lámpából kivéve a felületén maradt ragacsos rész ún. zselé fixálóval -szivacs-, vagy papír-törlő lapkát vele átitatva- letörölhető. A szivacslapka jobb, mert nem szöszöl (lakkozás előtt). A fixált zselé formai hibáit közepes reszelővel el kell tüntetni.
Formázó szakasz
A formázás a következő lépésekből áll:
♦ Párhuzam meghatározása
♦ Hossz meghatározása
♦ Forma és felület kialakítása,
♦ ellenőrzés és esetleges korrigálás. Bufferrel finomíthatjuk a felületet ha nem fedő fényzselével adjuk vissza a köröm fényét.
A formázó reszelési technikák
♦ Él csiszolás
♦ Párhuzamreszelés
♦ Fűrészelő reszelés (két oldal csiszolása)
♦ Átlós reszelés (körömágynál építés után)
♦ Hintázó reszelés (felszín csiszolása)
A formára reszeléstől a zselé fényét elveszti, melyet a következőképpen lehet visszaadni:
• lágy átlátszó fény zselével ( Clear gel)
• színes (esetleg csillámos) fény zselével (Gel Polish, Glitter Gel)
• védőzselével (Ultra Seal, Intense seal)
• Ezeknek a fényvisszaadó anyagoknak a közös tulajdonsága, hogy lágy, híg anyagok, így vékony rétegben jól elterülnek; ezért formára reszelni már nem kell őket (így megmarad a fényük).
• lakkozással (levegőn száradó vagy U.V. fényre kötő lakkal)
• polírozással